Az emberi jogok védelmének kihívásai a megosztott társadalomban-Bosznia-Hercegovina példáján bemutatva

 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kara (ÁNTK) és az Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézete a Ludovika Scholars Program (LSP)  részeként rendezte meg  Dr. Nevenko Vranješ, a Banja Luka Egyetem Politikatudományi Kar professzorának és Bosznia-Hercegovina Emberi Jogokért Felelős Ombudsmanának „ Az emberi jogok védelmének kihívásai a megosztott társadalomban-Bosznia-Hercegovina példáján bemutatva” című előadását  október 16-án.

Az eseményt  Dr. Varga Réka az ÁNTK dékánja és Dr. Gyurcsík Iván, regionális rektori tanácsadó, a Kisebbségpolitikai Kutatóműhely vezetője, valamint a LSP programigazgatója nyitotta meg. Dr. Gyurcsík Iván köszöntő beszédében elmondta,  hogy a LSP  2022 júliusában indult, Deli Gergely, az NKE rektorának a régió nemzetköziesítése érdekében tett lépéseivel összhangban.

Dr. Nevenko Vranješ előadását egy tágabb társadalmi-történelmi és gazdasági-politikai kontextusba helyezve adta elő. Elmondta, hogy bár a globalizáció gazdasági növekedést és technológiai fejlődést hozott, növelte a társadalmi egyenlőtlenséget, valamint hatással van a kulturális sokszínűségre és a környezetvédelemre. Előadása során kitért arra is, hogy Bosznia-Hercegovina évszázadokig a külföldi hatalmak befolyása alatt állt, ami negatívan hatott a demokratikus értékrend kialakítására.  Kihangsúlyozta, hogy a daytoni békeszerződés ugyan véget vetett az 1992–1995-ös boszniai polgárháborúnak, de nem hozta el a nemzetek közötti igazi megbékélést. Kiemelte, hogy az etnikailag meghatározott politikai rendszer súlyos hatékonysági problémákkal küzd.

Elmondta, hogy az ombudsmani hivatal 2023-ban közel 2800 panaszt kezelt, főként a civil és politikai jogok, valamint a gazdasági és társadalmi jogok megsértése miatt. Gyakori panaszok közé tartozik a rendőrségi visszaélés, korrupció, a jogrendszer lassúsága, valamint a diszkrimináció.

Vranješ professzor előadásában hangsúlyozta a jogállamiság és az igazságszolgáltatás megerősítésének szükségességét, a modern  közigazgatási rendszer kialakítását, valamint a háborús károk helyreállítását célzó intézkedések fontosságát.

Véleménye szerint a stabilitás és a társadalmi fejlődés alapfeltétele a megbékélés és az intézményekbe vetett bizalom helyreállítása.

Vranješ professzor a LSP szakmai programjának keretében a két intézmény közötti együttműködést érintő  megbeszéléseket folytatott az egyetem és az EJKK vezetőségével. Az Európa Stratégia Kutatóintézet vezetőjével, dr. Petri Bernadettel a nyugat-balkáni bővítéspolitikáról és hozzá kapcsolódó uniós kutatásokról egyeztettek.

Bízunk benne, hogy a programmal az intézmények között kölcsönös együttműködés alakul ki.

 

Készítette:

Zsivity Tímea