2025. július 1-jétől Dánia veszi át az Európai Unió Tanácsának elnökségét, ezzel csatlakozva a magyar elnökséget követő lengyel–dán–ciprusi trióhoz, amely a 2025. január 1. és 2026. június 30. közötti időszakra meghatározott programjával igyekszik válaszolni az EU előtt álló stratégiai és geopolitikai kihívásokra.
Petri Bernadett, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetője március 5-én megbeszélést folytatott Christian Thorning úrral, Dánia magyarországi nagykövetével. A találkozó során intézetvezető asszony átadta a nagykövet úrnak az Európa Stratégia Kutatóintézet által szerkesztett, az NKE EU Elnökség Stratégia keretében, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumával való együttműködésben megvalósult Magyar Elnökség 2024 című tanulmánykötet egy példányát, amely a magyar EU elnökség szakpolitikai prioritásairól szól. A megbeszélés középpontjában azok a közös szakpolitikai fókuszterületek álltak, amelyek mind a magyar, mind a dán elnökség napirendjén szerepelnek. Kiemelten szó esett a mesterséges intelligencia alkalmazásáról és szabályozásáról, az egészségpolitika fejlesztéséről, az agrárpolitika kérdéseiről, az energetikai átállás kihívásairól, a védelempolitika aktuális irányairól, a bővítéspolitikáról valamint a migráció kezeléséről.
A dán elnökség várhatóan kiemelt figyelmet fordít az energiabiztonságra és a zöld átállásra, ennek keretében elindítja az Electrification Action Plan végrehajtását, és hangsúlyozza az olcsó és megbízható energiaárak elérését a versenyképesség növelése érdekében.
A találkozó során szó esett a migráció és határvédelem kérdéseiről is. Magyarország és Dánia egyaránt elkötelezett a szigorú migrációs politika mellett, támogatva az erőteljesebb külső határvédelmet és a legális migrációs csatornák megerősítését.
A találkozó lehetőséget teremtett a jövőbeli magyar–dán tudományos és szakpolitikai párbeszédek előkészítésére azokon a stratégiai területeken, ahol az elnökségi prioritások összeérnek. Az Európa Stratégia Kutatóintézet kiemelt célja, hogy támogassa ezeket a törekvéseket, elősegítve az elnökségi átmenet során a tudásmegosztást és a szakmai eszmecserét.